Северина оди во затвор...Ке се „омрсат„ затворските чувари

Северина оди во затвор...Ке се „омрсат„ затворските чувари

Во средата наутро Жупанискиот суд во Сплит продолжи со распитот на сведоците во случајот за конфликтот меѓу Северина Вучковиќ и нејзината сестра Маријана Поповиќ, што се случи минатото лето во домот на нивната мајка Ана (84).

Во овој конфликт, пејачката беше обвинета за закани и дека во овој конфликт ја нападнала својата сестра со остар предмет. Маријана беше решена да продолжи да ја гони законски, без разлика што на Северина и се закануваше затвор.

Во средата сведочеше женски член на семејството, а на распит требаше да биде и мајката на Ана, која беше спречена да дојде поради болест. Како што пренесува 24сата, Северина истакнала дека ќе дојде на следното испрашување на нејзината мајка.
Северина првпат избегнува рочиште, па пред две недели не се појави на рочиштето на нејзината сестра Маријана поради наводна болест. Јасно беше дека пејачката не смее да се соочи со својата сестра, а сега ниту со нејзината мајка, од чие сведочење очигледно се плаши и од тоа што може да го изнесе пред судот и на секој начин се обидува да избега од откривање на вистината.

Со оглед на тоа што Вучковиќ постојано ја контролира нејзината мајка, и забранува да се гледа со Маријана и постојано ја држи на страна, не е исклучено и таа да и забранила на мајка си да оди на суд и да сведочи.

Да потсетиме, пејачката летово беше приведена на загрепскиот аеродром по конфликт со нејзината сестра, а адвокатите тврдеа дека Маријана лажно ја пријавила. Нејзината сестра не остана имуна на овие обвинувања, која истакна дека била шокирана и потресена од убиствениот инстинкт на нејзината сестра, како и дека Северина му нанесува штета на семејството и го нарушува нејзиниот углед. Откако го претрпе нападот, Маријана заврши во Итната помош на сплитската болница каде и беа санирани повредите.