Вонредни вести: Страотна несреќа го потресе регионот – се судрија патнички со товарен воз во Хрватска, има загинати

Вонредни вести: Страотна несреќа го потресе регионот – се судрија патнички со товарен воз во Хрватска, има загинати

Товарен и патнички воз се судриле вечерва во близина на местото Новска, во областа Славонија во Хрватска, јавуваат локалните медиуми.

Во несреќата, според неофицијални информации, има неколкумина загинати, како и десетина повредени луѓе. Дел од медиумите објавија дека во товарниот воз имало мигранти.

Судирот се случил меѓу Окучани и Новска, на околу 100 километри југоисточно од Загреб, околу 21 часот и 30 минути, пишува „Јутарњи лист“.

Телевизијата Нова објави, исто така од неофицијални извори, дека патничкиот воз број 2506,

кој сообраќал на релација меѓу Винковци и Новска, поминал на црвено светло и со полна брзина налетал на товарниот воз, кој запрел поради дефект.

На фотографиите што ги објави Дневник, се гледа дека патничкиот воз се превртел во несреќата, а медиумот јави дека спасувачите се трудат да ги извлечат преживеаните од згмечените вагони.

На местото на несреќата има голем број полицајци, пожарникари и возила на итната помош,

а таму вечерва тргнаа и премиерот и претседателот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и Зоран Милановиќ.

Вечерва се огласи и државната компанија Хрватски железници, која изрази сочувство до семејствата на загинатите, соопшти дека започнала истрага, но не откри повеќе детали за несреќата.